online 

online 

Шлюбний договір. Допомога сімейного адвоката.

Шлюбний договір. Допомога сімейного адвоката.

Шлюбний договір (контракт) є юридичним документом, який укладається між майбутнім подружжям або в період шлюбу, що регулює майнові відносини між подружжям, права та обов'язки.  

Наречені, які бажають укласти шлюбний договір до реєстрації шлюбу, повинні надати  довідку про подачу заяви щодо реєтрації шлюбу в РАЦС.   Шлюбний договір укладається добровільно та в письмовій формі, який посвідчується та реєструється нотаріусом. Для його укладення необхідно мати повну дієздатність та відсутність обмежень у цивільному праві.  Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення (ст. 95 СК України).

Що може містити шлюбний договір?

- визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків;

-  визначений правовий режим майна;

-  порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу;

- порядок користування житлом;

- визначено право на утримання одного з подружжя  та умови припинення утримання;

-  визначено умови, розмір та строк виплати аліментів;

- визначено компенсація одному із подружжю, в разі розірвання шлюбу;

- встановлення можливості припинення права на утримання одного з подружжя у зв`язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації.

Шлюбний договір не може:

-регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми;

-зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним кодексом, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;

- за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації (ч. ч. 3,-5, ст. 93 СК України).

Постановою Верховного Суду у справі 522/25760/16, визнано недійсним пункт договору, який передбачав, що після розірвання шлюбу у власність відповідача переходить майно, яке зареєстровано за позивачем.

Слід розуміти, що перехід права власності та поділ майна в разі розірвання шлюбу є різними поняттями.  ч. 3 ст. 97 СК України, передбачає, що шлюбним договором може бути визначений порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу. 

Тому важливим етапом сімейного адвоката, встановити в шлюбному договорі, саме поділ майна, а не перехід права власності на майно в разі розірвання шлюбу. 

Яскравим прикладом цьому, визначено в Постанові Верховного Суду у справі № 200/1546/19, яким відмовлено у визнанні шлюбного договору недійсним, так як суд дійшов висновку, що умови шлюбного договору не передбачають перехід права власності на об'єкти нерухомого майна, а порядок поділу майна у разі розірвання шлюбу.

Укладання шлюбного договору є важливим кроком для тих, хто бажає чітко визначити свої права та обов'язки у шлюбі. Перед укладенням шлюбного договору рекомендується звернутися до сімейного адвоката для отримання консультації та підтримки у цьому питанні, щоб кожен крок був оговорений сторонами та правильно викладений в договорі. 

Для укладення шлюбного договору необхідні такі документи:

- паспорт кожного з подружжя;

- свідоцтво про укладення шлюбу (або довідка про подачу заяви до відділу ДРАЦС)

- правовстановлюючі документи на конкретне майно, щодо якого визначається режим власності, або яке буде підлягати розподілу.

Шлюбний договір в Україні є важливим інструментом для забезпечення стабільності та взаєморозуміння в сімейних відносинах. 

                                                                                 ~ barrister's office MK ~