online

online

Стягнення аліментів з-за кордону: процедура та допомога сімейного адвоката.

Стягнення аліментів з-за кордону: процедура та допомога сімейного адвоката.

Питання стягнення аліментів на дитину є надзвичайно важливим, особливо в ситуаціях, коли один з батьків проживає та отримує дохід за межами України. Як правильно ініціювати процедуру стягнення аліментів з чоловіка, який працює за кордоном? Через які органи подавати документи та який їхній перелік? У цій статті ми детально розглянемо цей процес, однак лише кваліфікований сімейний адвокат надасть вам необхідну правову підтримку у вирішенні питання про стягнення аліментів.

Процедура стягнення аліментів з особи, яка проживає за кордоном, регулюється як національним законодавством України, так і міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Основними нормативно-правовими актами є:  Сімейний кодекс України, Конвенція про стягнення аліментів за кордоном (Нью-Йорк, 1956 рік), Конвенція про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання від 23 листопада 2007 року (набрала чинності для України 01 листопада 2013 року), Закон України "Про ратифікацію Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання" від 11 січня 2013 року, Конвенція про визнання і виконання рішень стосовно зобов'язань про утримання від 02 жовтня 1973 року (лабрала чинності для України 01 серпня 2008 року, Інструкція про виконання в Україні Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 15 вересня 2017 року Ne 2904/5, Інструкція про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, затверджена наказом Міністерства юстиціт України від 29 грудня 2006 року N° 121/5, Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року N° 24-754/0/4-13 "Про практику розгляду судами цивільних справ з іноземним елементом",

Саме міжнародні договори визначають порядок взаємодії між компетентними органами різних країн у питаннях стягнення аліментів.

Через які органи подавати документи на стягнення аліментів?

Існує два основних шляхи ініціювання стягнення аліментів з особи, яка проживає за кордоном:

1. Звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає платник аліментів, із заявою про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави (якшо питання стягнення аліментів вирішувалося в України і є рішення суду).

2. Звернутися до компетентного органу іноземної країни, де проживає платник аліментів із заявою  про  стягнення  аліментів  з відповідача, який проживає за кордоном.

Якщо є рішення суду України про стягнення аліментів, стягувачу необхідно звернутися з клопотанням до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції, про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів, адресоване компетентному органу (суду) іноземної держави.    Міністерство юстиції України виступає як посередник та передає клопотання до компетентного органу іноземної держави для вжиття заходів щодо стягнення аліментів.

    Цей шлях часто є більш ефективним, оскільки Міністерство юстиції України має налагоджену систему взаємодії з іноземними органами.

Для звернення до Міністерства юстиції України необхідно подати такі документи:

Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів   на  підставі  Конвенції  про  стягнення  аліментів  за кордоном. Клопотання має містити таку інформацію:

     а) повне  ім'я  відповідача  (боржника),   дата   народження, громадянство  та,  наскільки це відомо позивачу (стягувачу),  його адреси протягом останніх п'яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;

     б) наявні   відомості  про  фінансові  та  сімейні  обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;

     в) будь-яка  інша  інформація,  що  може сприяти встановленню місцезнаходження  боржника  чи  виконанню   клопотання   або   яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна.

     До клопотання  додаються  належним чином оформлені судом,  що виніс рішення, такі документи:

     а) копія судового рішення (якщо країна, де ви плануєте виконувати рішення суду України про стягнення аліментів, є учасницею Гаазької конвенції від 5 жовтня 1961 року, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, то на оригінал або на належним чином завірену копію рішення суду необхідно проставити апостиль);

     б) довідка про те, що рішення набрало законної сили;

     в) довідка  про часткове виконання або невиконання рішення на території України (довідка з органів примусового виконання рішення);

     г) довідка   про  те,  що  відповідач  був  належним  чином повідомлений  про день судового засідання, та копії документів, що це  підтверджують,  якщо  відповідач  не  брав  участі  в судовому засіданні;

     ґ) копія  протоколу судового засідання (або журналу судового засідання),  під  час  якого  справу  про стягнення аліментів було розглянуто по суті. (в разі видачі судового наказу про стягнення аліментів, необхідно взяти довідку із суду про те, що законом не передбачено ведення журналу судового засідання під час винесення судового наказу).

     д) фотокартка стягувача (вимоги до фото відсутні).

Усі копії документів повинні бути належним чином завірені (нотаріально або органом, який видав документ). До заяви та доданих документів необхідно додати їх переклад на офіційну мову країни, де проживає відповідач (якщо цього вимагає міжнародний договір або компетентний орган іноземної держави). Переклад також повинен бути нотаріально засвідчений.

Процедура розгляду документів та виконання рішення за кордоном.

Після отримання клопотання та необхідних документів, Міністерство юстиції України надсилає їх до компетентного органу іноземної держави, з якою Україна має відповідний міжнародний договір. Далі процедура стягнення аліментів відбувається відповідно до законодавства цієї іноземної держави.

Важливо розуміти, що процес стягнення аліментів за кордоном може бути тривалим та складним, оскільки залежить від законодавства та процедур іншої країни.

Звернення із заявою про стягнення аліментів з відповідача (боржника), який проживає за кордоном: У  разі,  коли відсутнє рішення суду України про стягнення аліментів з відповідача,  який  проживає  за  кордоном,  надсилаються документи,  необхідні для розгляду справи по суті.

Заява  про  стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення  аліментів  за кордоном.

Заява чи  додатки до неї повинні містити таку інформацію та документи:

     а) повне   ім'я   відповідача  (боржника),  дату  народження, громадянство  та,  наскільки  це  відомо  позивачу,   його   місця проживання  протягом  останніх  п'яти  років,  рід  занять і місце роботи, фотокартку (за наявності);

     б) відомості  про фінансові та сімейні обставини відповідача, у тому числі інформацію про належне йому майно;

     в) відомості  про  фінансові  та  сімейні  обставини позивача (заявника), у тому числі довідку про доходи;

     г) засвідчену   копію   документа,   що  підтверджує  ступінь родинних зв'язків між відповідачем  та  особою,  на  користь  якої вимагаються аліменти (наприклад, свідоцтва про народження, рішення суду про встановлення батьківства тощо);

     ґ) фотокартку позивача;

     д) будь-яку іншу інформацію,  що  може  сприяти  встановленню місцезнаходження відповідача  (боржника)  чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна;

     е) нотаріально  засвідчене доручення,  яке уповноважує орган, що  приймає,  відповідної  Договірної  Сторони  діяти  від   імені позивача,  або  інформацію  про будь-яку іншу особу,  уповноважену діяти від імені позивача.

Роль сімейного адвоката у стягненні аліментів з-за кордону.

У таких складних ситуаціях допомога сімейного адвоката є неоціненною. Кваліфікований юрист:

 * Надасть детальну консультацію сімейного адвоката щодо процедури стягнення аліментів у вашому конкретному випадку.

 * Допоможе правильно підготувати всі необхідні документи для звернення до суду в Україні або до Міністерства юстиції України.

 * Здійснить переклад документів (за потреби) та їх нотаріальне засвідчення.

 * Надасть представництво в суді сімейним адвокатом на території України, якщо ви вирішите ініціювати судовий процес тут.

 * Здійснюватиме контроль за рухом вашої справи через Міністерство юстиції України.

 * Забезпечить правову підтримку на всіх етапах процесу.

 * Проінформує про вартість послуг сімейного адвоката у вашій конкретній ситуації.

Звернення до адвоката по розлученнях або по сімейним справах, який має досвід у міжнародному стягненні аліментів, значно підвищить ваші шанси на успішне вирішення цього питання та захистить права вашої дитини. Не зволікайте зі зверненням за кваліфікованою юридичною допомогою до barrister's office MK!