Для шлюбів з іноземцями діють загальні норми законодавства, однак, залежно від конкретних обставин, можуть застосовуватися положення міжнародних договорів, укладених Україною з іншими державами. Громадянин України може ініціювати розлучення з іноземцем через суд навіть тоді, коли інша сторона не проживає на території України, однак необхідно встановити, чи укладений між державами дво- чи багатосторонній міжнародний договір (угода) про правову допомогу у цивільних справах. Вирішуючи питання про підсудність справ з іноземним елементом, суди України відповідно до статей 2, 497 ЦПК України повинні керуватися нормами Закону України «Про міжнародне приватне право» та нормами відповідних міжнародних договорів.
Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем був зареєстрований на території України:
● копія свідоцтва про шлюб,● копія Вашого паспорта (1, 2 сторінка, відмітка про реєстрацію),● копія Вашого реєстраційного номеру облікової картки платника податків (РНОКПП),● копія свідоцтва про народження дитини/дітей (у разі наявності неповнолітніх дітей),● за наявності копії документів іншого чоловіка/дружини (паспорт, РНОКПП).● засвідчений переклад на мову запитуваної держави позовної заяви разом з доданими документами.
● надання консультації;● складання позовної заяви про розірвання шлюбу;● підготовка пакету документів до суду з відправкою; ● захист інтересів клієнта на судових засіданнях (супровід);● отримання рішення суду про розірвання шлюбу.
1. Подання позовної заяви до суду. Якщо один із подружжя проживає за кордоном, подача позову відбувається за місцем проживання або реєстрації позивача, у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. У деяких випадках, визначити підсудність в Україні може Верховний Суд:
• якщо обидві сторони є громадянами України, але проживають за її межами;
• якщо однин із подружжя – громадянин України, а інший – іноземець або особа без громадянства, і вони обидва проживають за межами України.
Для підтвердження факту постійного проживання за межами України необхідно надати докази, такі як: копії посвідки на постійне проживання та її переклад на українську мову; документ про місце реєстрації в країні перебування тощо.
2. Для вручення відповідачеві копії позовної заяви з додатками на території його проживання, необхідно вказати місце проживання відповідача за кордоном та подати до суду належним чином засвідчений переклад на мову запитуваної держави позовної заяви разом з доданими документами.
3. Розгляд справи судом. Якщо іноземець не з’являється на судове засідання, суд може ухвалити рішення за його відсутності, за умови належного інформування про дату та час засідання.
4. Прийняття рішення. Суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу, після чого воно набирає законної сили через 30 днів, якщо не подається апеляція.
Якщо подружжя вже розлучилося в іншій країні, українське законодавство дозволяє визнати це розлучення в Україні. Порядок легалізації залежить від того, у якій країні будо розірвано шлюб та які домовленості існують між цією країною та Україною. Для легалізації свідоцтва про розірвання шлюбу особа має звернутись до консульства України в країні, де було видано свідоцтво. У разі відсутності консульства, легалізація може бути здійснена через Міністерство закордонних справ України. Необхідно звернути увагу на Гаазьку конвенцію від 5 жовтня 1961 року, яка скасовує вимогу легалізації для документів, виданих у країнах-учасницях цієї конвенції. У таких випадках для легалізації достатньо проставлення апостилю. Для країн, з якими Україна має угоди про правову допомогу у цивільних та кримінальних справах, процедура легалізації може бути спрощеною або й не потрібною взагалі. Перелік цих країн можна знайти на офіційному сайті Міністерства юстиції України.
Якщо шлюб був укладений за кордоном, але одна зі сторін є громадянином України або проживає на території України, українські суди мають право розглядати справу про розірвання шлюбу.
Необхідно легалізувати документ щодо укладеного шлюбу в іншій державі на території України. Український суд повинен мати підтвердження про існування шлюбу, навіть якщо він був укладений за кордоном.
Для цього необхідно подати:
- Оригінал або нотаріально засвідчену копію свідоцтва про шлюб, виданого іноземною державою.
- Переклад свідоцтва про шлюб на українську мову, завірений нотаріусом.
- У деяких випадках, шлюбне свідоцтво може вимагати легалізації (якщо між Україною та відповідною країною немає договору про правову допомогу, який дозволяє взаємне визнання документів без легалізації) або апостилювання.
Процедура розлучення через суд.
Якщо шлюб був укладений за кордоном, але розлучення планується в Україні, процедура буде проходити за загальними правилами судочинства:
1. Підготовка позовної заяви про розірвання шлюбу. Позивач повинен підготувати та подати до суду позовну заяву, яка має відповідати вимогам процесуального законодавства та мають бути додані документи з відповідним перекладом та в разі необхідності проставлення апостилю: свідоцтво про шлюб, паспортні дані та РНОКПП подружжя.
2. Подання позовної заяви до суду з відповідними документами.
3. Інформування іноземного відповідача. Якщо друга сторона перебуває за кордоном, її необхідно повідомити про початок судового процесу. Це може здійснюватися через дипломатичні або консульські установи України за місцем проживання відповідача. Суд зобов'язаний переконатися, що іноземця було належним чином поінформовано про справу.
4. Розгляд справи судом. Якщо іноземний відповідач не з’являється на судові засідання, це не є перешкодою для ухвалення рішення. Суд може прийняти рішення заочно, якщо переконається, що відповідач був належним чином повідомлений про засідання.
5. Прийняття рішення про розірвання шлюбу.
Якщо шлюб був укладений у країні, з якою Україна має міжнародний договір про правову допомогу або визнання рішень, рішення українського суду про розірвання шлюбу може бути визнане в іншій державі. Якщо таких договорів немає, рішення українського суду може вимагати додаткової легалізації в іноземній державі.
Замовити послугу адвоката з питань розлучення ви можете просто зараз на сайті. Зателефонуйте за вказаним номером телефону або ж замовити зворотній зв'язок. Заповніть невелику заявку, вказавши своє ім'я, номер телефону, адресу електронної пошти та питання/проблеми/конфлікти, які бажаєте вирішити. Завчасно ознайомившись з питанням, яке вас цікавить, фахівець зможе уже під час першої консультації надати фахову комплексну допомогу, створити стратегію подальших дій для успішного вирішення конфлікту.
Після підписання з вами договору про надання правничої допомоги (за допомогою електронного цифрового підпису або в іншому порядку) адвокат професійно, швидко без вашої присутності, зможе підготувати позовну заяву, сплатити судовий збір, подати пакет документів до суду та отримати рішення суду про розірвання шлюбу.